top of page

Školení ve virtuální realitě naučí zaměstnance práci na stroji i první pomoc při úrazu kolegy

Virtuální realita není jen hračka pro fanoušky nových technologií. Využijte ji ve firmě k tomu, aby se vaši zaměstnanci efektivně školili. Nechte je prožít si krizové situace nanečisto nebo je proveďte výrobními procesy a naučte je pracovat na strojích, aniž byste museli zastavovat provoz.

Složitější pracovní postupy nebo práce na specializovaných výrobních strojích vyžadují důkladné odborné proškolení zaměstnance, kvůli kterému bývá nutné pozastavit výrobu a věnovat se nováčkovi. Dokud nevyužijete virtuální realitu. „V té je možné výrobní linku nasimulovat, aby si pracovník veškerou práci vyzkoušel nanečisto. Nebude stát přímo u stroje, přesto bude mít prožitek, jako by na něm skutečně pracoval. Stačí mu k tomu VR brýle. Odstavení stroje z provozu, aby si na něm pracovník mohl něco vyzkoušet nebo naučit, jde málokdy. A investice do dedikovaného stroje na školení obvykle není efektivní. VR tento problém vyřeší,“ vysvětluje Miloš Kačer z firmy Immersive Technologies.


Kromě technických znalostí a dovedností můžete ve virtuální realitě vzdělávat zaměstnance i v oblasti soft skills. Nechte je si vyzkoušet jednání s klientem, vyjednávání, obsluhu zákazníka nebo jakoukoliv jinou situaci, kterou mohou v práci zažít.


Díky virtuální realitě můžete nechat zaměstnance místo klasického školení BOZP zažít situace, jejichž zkoušení v praxi by bylo nemožné nebo nebezpečné. Nasimulujte požár s následnou evakuací nebo záchranu kolegy po úrazu včetně oživování, případně jakoukoliv jinou situaci, se kterou se zaměstnanci mohou setkat a vy potřebujete, aby si s ní poradili.


Školení ve virtuální realitě bude mít pro zaměstnance skutečný přínos. Prožití situace na ně zapůsobí mnohem víc než čtení textu nebo poslech přednášky, lépe si tak zapamatují nabyté informace.


Kromě lepší připravenosti zaměstnance přináší využití VR technologií další výhody. Nemusíte například shánět školitele a složitě domlouvat termíny. Školení můžete opakovat – virtuální učebny jsou dostupné kdykoliv a odkudkoliv, výukové programy si zaměstnanci mohou procházet stále dokola. Navíc nehrozí riziko úrazu nebo poškození drahého stroje či jiného majetku. Ze školení se také rovnou dělají záznamy, které můžete využít pro vyhodnocení i analýzu chyb v pracovním postupu.


Využitím VR technologií pro školení se zabývají v Immersive Technologies. Nezávislí konzultanti dokáží posoudit, zda se pro vaše potřeby virtuální realita hodí a zda je na její zavedení vaše firma připravena. Pomůžou vám najít vhodné řešení a implementovat ho do vašich procesů.

 

Za článek děkujeme společnosti Immersive Technologies.


Přeji Vám hezký letní den.

Ing. Ivana Domaníková zástupce GŘ

projektová manažerka: Rok nových technologií 2022; Export

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

www.amsp.cz

Mob.: +420 736 273 881

E-mail: domanikova@amsp.cz

78 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page