top of page

Jak dopadlo naše včerejší EXPO k robotizaci a automatizaci? Podívejte se sami

Dne 1. 6. 2022 se uskutečnila jedna z nejdůležitějších akcí našeho hlavního projektu Rok nových technologií 2022. Z výsledku jsme velice potěšeni! Společně s našimi partnery a s členy jsme dali dohromady skvělý obsah konference v Úvalech u hostitelské společnosti HAHN Automation s.r.o. Celou konferenci provázel miniveletrh firem vyrábějících roboty a poskytujících různá automatická řešení. O zábavu se navíc postaral robot Pepper, který nám předvedl i taneční choreografii, mohli jsme si zahrát stolní fotbal s robotem Fanuc a nechat si leaserem vygravírovat pero od robota společnosti Mitshubishi Electric.

U příležitosti této akce jsme vydali i tiskovou zprávu s výsledkem unikátního průzkumu k automatizaci v malých a středních podnicích. Výsledky v úvodu konference představila paní Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR. Kompletní výsledky můžete najít ZDE.


Pan Jan Hanuš, manažer KB EU Point a jednatel, KB Advisory z Komerční banky firmám představil aktuální dotační programy na digitalizaci a robotizaci. Podívejte se na přehled dotační a veřejné podpory na digitalizaci a robotizaci v prezentaci pana Hanuše ZDE.


Hlavním odborným hostem konference byl pan Filip Plevač, expert na robotizaci, digitalizaci a průmysl 4.0, který v rámci svého vystoupení uvedl, že v automatizaci je aktuálně nejvíce v popředí chemický průmysl. V ČR je kvantum integrátorů automatizace a je dobré jich využít. Je nutné se zamyslet nad tím, že cena samotného robota neindikuje cenu celého projektu, je třeba ji vynásobit pěti. Řešením pro MSP může být i pořízení staršího robota. Tématem zatím jenom velkých firem je i robotizace v HR například při integraci životopisů, což robot zvládne za 15 min.


Jak uchopit digitální audit společnosti firmám představil pan Jakub Hájek, ředitel Divize start-upů a inovativních MSP ze společnosti CzechInvest. Uvedl, že dnes máme ve světe obrovské množství dat a pokud dotážeme všechny tyto informace dát dohromady máme neuvěřitelnou výhodu a dokáže nám to velmi zjednodušit práci. Dále se hosté dozvěděli, jak mohu dosáhnout digitální zralosti firmy. Prezentaci naleznete ZDE.


Digitalizace nutně neznamená automatizaci. Jak Vám s tím pomůže ERP systém? Kam nasměrovat uspořený čas? Co je automatizace bez digitalizace? Na tyto otázky odpověděl pan Petr Vojta, Sales Director a člen představenstva společnosti ABRA Software a.s. Jak uvedl, je třeba, aby se nad těmito otázkami firma zamyslela a pojala to jako digitální transformaci. Digitalizace přináší prostor pro automatizaci. Chybí ale jedna podstatná věc, a to je integrace, a proto je důležité, aby systém, který firma využívá, byl otevřený jiným systémům. Pomáhá to vzniku novým obchodním modelům. Celou prezentaci naleznete ZDE.


Před obědem jsme pro hosty připravili panelovou diskusi na téma robotizace a automatice z praxe z pohledu dodavatelů robotů. Za moderování a přípravu panelové diskuse děkujeme panu Filipu Plevačovi. Mezi hosty diskuse patřil pan Petr Kučera, obchodní ředitel ABB s.r.o. robotika, Radek Velebil, CEE, KUKA AG, Jan Fikar, sales and business development, HAHN Automation s.r.o. a Jan Koplik, sales manager robotics pro CEE, Stäubli Systems s.r.o. Z celé diskuse pro firmy vyplývá doporučení, že je skutečně nutné spolupracovat s dobrými integrátory. Dobrý integrátor dokáže připravit kvalitní zadání. Instalace začíná na 60 % a postupně se ladí, integrátor musí mít zkušenost s celým procesem. Z pohledu dodavatele robotů je důležité dát zákazníkům pocit, že se na dodavatele může spolehnout. Zároveň se doporučuje mít v týmu alespoň jednoho nadšence k robotizaci a nespoléhat se jenom na dodavatele.V odpolední části byl program doplněn praktickými příspěvky od firem z praxe.


Automatizace a robotizace výrobních linek představil pan Petr Brynda, Sales and Business Development Manager z hostitelské společnosti HAHN Automation s.r.o., která na konferenci poskytla k ukázce i několik svých robotů.


XR technologie jako efektivní nástroj pro digitální výrobu nám i prakticky předvedl pan Robert Paskovský, partner společnosti Immersive Technologies s.r.o. To, jak fungují virtuální brýle ve výrobě nebo ve vzdělávání a jak usnadní pracovní postupy a návody, zjistíte v prezentaci ZDE.


Personalizované a automatizované doporučení zemědělských vstupů pro udržitelné hospodaření a zvýšení profitu prezentoval pan Luboš Pašek, Sales Representative ze společnosti CleverFarm a. s. Prezentace si můžete zobrazit ZDE.

Využívání robotizace v rodinné společnosti Beznoska hostům přiblížil pan Pavel Milata, marketingový ředitel, Beznoska s. r. o. Hlavním produktem společnosti Beznoska jsou kloubní implantáty. Jak uvedl, nejpodstatnější věc v robotizaci je stále lidská síla, ale je potřebné se připravit na dobu, kdy nebude lidské síly tolik. Prezentace naleznete ZDE.


Perličkou v závěru konferenční části akce bylo losování o dárkový voucher na degustační menu v unikátní restauraci Červený Jelen v Praze. Poukaz vyhrál jeden z našich členů, pan Jiří Volný. Gratulujeme!


Celou akci doprovázel miniveletrh exponátů 16 firem z oblasti průmyslů.


Součástí veletrhu byly tyto firmy: ABRA Software a.s., Bosch Rexroth, spol. s r.o., FANUC Czech s.r.o., Festo, s.r.o., HAHN Automation s.r.o., HAHN Group GmbH, Immersive Technologies s.r.o., Keyence International (Belgium) NV/SA - organizační složka, Kistler Eastern Europe s.r.o., KUKA CEE GmbH, odštěpný závod, Mitsubishi Electric Europe B.V. - odštěpný závod, On-Robot, SCHUNK Intec s.r.o., Stäubli Systems, s.r.o., United Robotics Group GmbH, Walther Systemtechnik GmbH.


Všem moc děkujeme za účast! Setkání a diskuse s vámi nás opět nabily neskutečnou energií! Těšíme se na další akci.

 

Přeji Vám hezký den🍀.

Ing. Ivana Domaníková

zástupce GŘ

projektová manažerka: Rok nových technologií 2022; Export

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

www.amsp.cz

Mob.: +420 736 273 881

E-mail: domanikova@amsp.cz

103 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše