top of page

Online platforma Nafirmy.cz nehodnotí podnikatele jen podle čísel. Zajímá ji vize a tah na bránu.

Na online tržišti platformy Nafirmy.cz se potkávají menší investoři a progresivní čeští podnikatelé, kteří chtějí investovat do růstu. „Největší šanci na úvěr mají konkrétní projekty, jejichž předkladatelé přesně vědí, na co peníze potřebují a jak jim to pomůže,“ říká Dagmar Muchová, šéfka oddělení pro posuzování žádostí o úvěr.

Bez jakých předpokladů ani nemá smysl o úvěr přes Nafirmy.cz žádat?

Financování nabízíme českým živnostníkům, malým a středním firmám. Je potřeba, aby klient nebyl v insolvenčním řízení a neměl exekuce. A samozřejmě jeho příjmy nesmí pramenit z trestné činnosti.

Takhle to zní, že poctivým českým firmám nebrání v žádosti o úvěr nic.

To je pravda. Pro nás je základní podmínkou, aby firma nebo podnikatel byli schopni úvěr splatit. Na druhou stranu ale bude stále platit, že jejich podnikání musí už nějakou dobu aktivně fungovat – my požadujeme minimálně dva roky. Otevřeně říkáme, že od nás obecně nejspíš nedostanou zelenou startupy. Ze statistik víme, že jich uspěje pouze 8 až 10 procent. A vzhledem k tomu, že k financování využíváme peníze investorů, nemůžeme jejich jménem podstupovat tak velké riziko. V daném případě to nezachrání ani vyšší úrok. Pravděpodobnost, že zbrusu nová firma nepřežije, je zkrátka příliš vysoká.


Banky ale někdy startupům půjčují...

My ale na rozdíl od bank nemůžeme pro úvěry startupů využívat podpory a záruky Národní rozvojové banky či Evropského investičního fondu. Jak říkám, riziko neúspěchu startupů je příliš vysoké a my musíme být zodpovědní především vůči našim investorům.

Jakákoli nová firma má tedy při žádosti o úvěr od Nafirmy.cz smůlu?

To rozhodně ne. Je třeba upřesnit, jak startup definujeme. Pokud někdo už dlouhá léta podnikal jako živnostník, dařilo se mu, a proto se rozhodl založit novou firmu a svoje podnikání rozšířit, toto omezení se na něho nebude vztahovat. Každou firmu s ověřeným a dokazatelným potenciálem rádi podpoříme. Začínajícím podnikatelům samozřejmě umíme půjčit i v případě, že se za ně zaručí jiná silná firma, která na trhu působí delší dobu.


Celý rozhovor můžete najít na stránkách Nafirmy.cz ZDE.


Hezký den,

Ivana Domaníková, AMSP ČR.

18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page