top of page

Robotizace je pro některé obory nutností

Množství firem, které využívají robotizaci, stoupá. Podle Eurostatu disponovalo v roce 2020 průmyslovými roboty už 6 % firem, v automobilovém průmyslu dokonce 55 %. Robotizace dokáže zvýšit efektivitu výroby a výrazně eliminovat chyby, kterých se může dopouštět lidská obsluha. V některých oborech je již požadavek na robotizovanou výrobu klíčový a firma, která ji nemá, je z výběrových řízení vyloučena.

Nasazení robotizace do výroby je nejen efektivnější a výhodnější z pohledu rychlosti návratnosti investice, ale i pro lepší image a postavení firmy na trhu. „V praxi se setkáváme i s požadavky na rychlé dodatečné dodání robotizace, protože se firmám stává, že pokud jim robotizace chybí, automaticky je to diskvalifikuje z některých projektů. Klasickým příkladem je automotive výroba, kde se zákazník (tedy automobilka poptávající kooperaci) obává nahodilých chyb lidské obsluhy. Ty vedou k reklamaci celých výrobních dávek, což znamená obrovské náklady na nápravu. Proto je preferována robotizace,” shrnuje Kaufman, podle kterého je vždy snazší a výhodnější situace, kdy je robotické pracoviště součástí dodávaného stroje, než když je třeba řešit její zakomponování do stávajícího provozu.


V nabídce společnosti Profika jsou pro tyto případy hned dvě robotická pracoviště. Díky těmto univerzálním buňkám můžete nejen automatizovat zakládání a vykládání dílů do stroje, ale také přiřadit další technologie, jako například mytí, sušení, značení, rozpoznávání nebo měření kusů. Buňky společnost vyvinula sama, a to s přihlédnutím na nejčastější požadavky svých zákazníků. Těmi jsou především rychlé nasazení automatizace již od malých a středních sérií, zefektivnění celé výrobní technologie a možnost individuálních úprav buněk pro maximální efektivitu výroby.

 

ZDROJ: Vše o průmyslu.


Přeji Vám hezký víkend :).

Ing. Ivana Domaníková zástupce GŘ

projektová manažerka: Rok nových technologií 2022; Export

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

www.amsp.cz / +420 736 273 881 / domanikova@amsp.cz43 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page