Virtuální realita jako udržitelný podnik. Dokáže prostředí virtuální reality zachránit to naše?
V dnešní době, kdy se v Česku každoročně vyprodukuje 37,4 milionů tun odpadu a teplota za posledních třicet let stoupla o dva teplotní stupně, se z udržitelnosti stává značka. Značka, která prodává. Od šatů, přes auta.. až k firmám samotným.
Zaměstnanci i klienti hledají podniky, které zároveň s vlastním udržitelným chodem získávají na důvěryhodnosti a vykazují dlouhodobou úspěšnost. Takové firmy podporuje i OSN, která pro všechny své členské státy přijala 17 cílů udržitelného rozvoje. Nakonec se není čemu divit. Ti, co myslí na budoucnost, jsou zároveň těmi, kteří plánují už jen růst.

Vidíme se ve VR?
Za dobu pandemie si většina z nás zvykla účastnit meetingů pár minut po snídani nebo chvilku před odpoledním joggingem. S poklesem přesunů však zmizel nejen stres z dobíhání na autobus, ale i naše uhlíková stopa. Globální emise z pozemní dopravy poklesly do dubna 2020 o –36 % oproti rokům předtím a nejvíc tak přispěly ke zmírnění celkových emisí.
Nejde ale jen o přesuny do práce o pár kilometrech, ale i o vzdálené zahraniční spolupráce. Delegace z Tokia už za vámi nemusí létat skrz časová pásma. Můžete se spolu jednoduše potkat ve virtuální zasedačce. Nepředstavujte si ale uvěznění v nekonečném zoom callu. Bude to místnost jako každá jiná, jen v rozdílné realitě. Pro vstup budou stačit VR brýle a pohodlné místo na gauči. Vašemu setkání to dodá nový rozměr: obě strany ušetří náklady spojené s přepravou a zároveň se díky imerzivnímu zážitku vyhnou rychlému poklesu pozornosti před jednolitou obrazovkou.
S VR tak můžete být kdekoliv, kam byste se jinak vydat nemohli. Ať už jen do kanceláře, nebo třeba na Tour de France, kterou jsme v roce 2018 přenesli i divákům mimo pařížské tribuny. Bez shonu, stresu a uhlíkových stop.
Už není třeba učit se chybami
Chybami se člověk sice učí, ale v některých případech kvůli nim produkuje i spoustu odpadu. Ať už jde o špatný střih šatů, nefungující součástku automobilu nebo nepadnoucí obal výrobku. Ve spoustě případů nám nezbývá nic jiného, než vyhodit porušený materiál a začít znovu. Což stojí vedení firem spoustu energie i peněz a planetu Zemi zase nadbytečné spalování.
S možností přesunu do rozšířené reality už ale nemusíte dělat chyby v té vlastní. Chcete nové auto, ale nevíte, jestli by se vám vešlo do garáže nebo jestli by se vám líbilo i za hranicemi autosalonu? Díky aplikaci vyvinuté u nás v BRAINZ IMMERSIVE si třeba se Škodu Karoq ve všech barevných kombinacích můžete zajet až k vlastním dveřím. K vyzkoušení netradičního autosalonu v rozšířené realitě stačí jen vlastní telefon.
Týdny zkušeností za jediný den
Nábory nových zaměstnanců a jejich zaučování je pro každou firmu výzvou. Přestože kouzlo HR spočívá právě v rozpoznání toho správného člověka na základě několika stránek papíru a krátkého rozhovoru, je i přesto nutné vidět uchazeče “v akci”, než padne konečné rozhodnutí. A stejně je tomu i naopak. Vypustit každého zájemce na pracoviště se slovy “Teď se ukaž!” by však asi nepřineslo nic víc, než chaos na pracovišti a spoustu zbytečných ztrát.
Přesto existuje způsob, kde přesně tohle můžete udělat bez jakýchkoliv potíží. Virtuální realita vám poskytne prostor, který působí přesně jako ten reálný, jenom bez veškeré té zodpovědnosti navrch. Uchazeči tak zjistí, co přesně práce obnáší a oddělení HR zase prozkoumá, jestli se k práci uchazeč opravdu hodí. A pokud se z ní/něj nakonec stane zaměstnanec, bude mít jistotu v tom, co dělá. Onboarding ve VR je navíc vždycky spojen se zážitkem a zábavou, a to jím člověka nemusí ani nutně provázet futuristický robot, nebo umělá inteligence Ewa. Anebo taky může, že?
A navrch, krom všech zdrojů vytěžující planetu, firma ušetří náklady za učebnu, jelikož pracovník může sedět v klidu doma.
Co na to řeknou klienti a zaměstnanci?
Nakonec, pokud plánujete některé ze zmíněných pro-environmentálních kroků ve firmě zavést, máte možná obavu, zda to vaši zákazníci a zaměstnanci ocení. Není nic snazšího, než nechat na virtuální realitě samotnou analýzu. Konkrétní změny v managementu se totiž jen těžko představují, když se rovnou nedějí. Díky prostoru ve virtuální realitě je možné jednotlivé kroky i s jejich dopady přímo vizualizovat. Ať už pak půjde o zaměstnance nebo klienty, vytváření preferencí bude daleko snazší a jejich výpovědní hodnota jenom stoupne. Na vás pak bude se už “jen” rozhodnout.
Jaký krok k lepšímu zítřku podniknete už dnes?
Pokud si myslíte, že by se právě vaše firma mohla posunout směrem k větší udržitelnosti jak v ekologickém, tak ekonomickém smyslu, a možnosti virtuální reality vás zaujaly, dejte nám o sobě vědět. Nabízíme individuální workshopy zahrnující základní seznámení s technologií, ukázky naší práce i konzultaci k využití této technologie pro konkrétní podnik. Workshop je zdarma a může proběhnout jak online (a slibujeme, že to bude váš poslední webinář přes video, všechny další už budete dělat ve VR), tak formou osobního setkání v našich kancelářích na pražských Vinohradech. Zájemci se nám mohou ozvat na emailu hello@immersive.cz.

Za článek děkujeme společnosti
Hezký den! :)
Ivana Domaníková, AMSP ČR.