top of page

Vzdálená podpora pomocí rozšířené reality dává zaměstnancům větší jistotu při práci

Představte si, že se podíváte na auto a hned víte, co nefunguje, kam musíte sáhnout a který šroub lépe utáhnout. Přesně to umožní rozšířená realita, díky které servisní technik díky AR brýlím vidí na zařízení všechny důležité informace a návod jak postupovat a jaké nářadí a součástky potřebuje. Zároveň se propojí s vzdálenou podporou, která vidí na monitoru to stejné, co technik v terénu. Dokáže ho tak efektivně instruovat.

Rozšířená realita (AR, augmented reality) představuje umístění digitálního obrazu a virtuálních prvků do reálného světa prostřednictvím digitálního zařízení, například brýlí, chytrého telefonu nebo tabletu. V realitě lze zobrazit textové popisky, obrázky, videa, animace nebo 3D modely a hologramy.


„Pomocí AR technologie se navíc technik v terénu může spojit s operátory a v reálném čase sdílet své zorné pole, aby na monitoru viděli to stejné, co on. Dostává od nich instrukce – buď hlasové, nebo textové a obrazové, které se mu promítají pomocí AR brýlí přímo na zařízení, se kterým pracuje. Má tak volné ruce na práci,“ popisuje Tomáš Novák z firmy Immersive Technologies.


Asistovaná vzdálená podpora pomáhá pracovníkovi při kontrolách, servisu, instalacích, údržbě i montáži. Operátor díky AR technologiím na dálku instruuje servisního technika v terénu stejně efektivně, jako by stál přímo vedle něj. Pomáhá to zrychlit rozhodování při řešení servisních problémů. Tím se zkracují zásahy a šetří se čas, snižují se provozní náklady na servis a zkracuje se doba odstávky technologií u zákazníka.


Díky vzdálené podpoře pomocí rozšířené reality se zvyšuje jistota techniků při práci, do terénu tak firmy mohou vysílat i méně zkušené pracovníky a krok za krokem je provádět celým procesem. Daří se tak vykrýt nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a roste zastupitelnost pracovníků. Tomu napomáhá i dokumentace a záznamy z kontrol, které technici hlasem zadávají do protokolu včetně fotodokumentace. Snadno se tak uchovává digitalizované aktuální know-how.


Ukázka zde:

Firmy do terénu nemusí ani vysílat své techniky. Samotní uživatelé mohou při nákupu zařízení dostat přístup k dokumentaci, servisnímu systému i vzdálené podpoře. Při problému pak naskenuje mobilem nebo tabletem QR kód a zobrazí se mu průvodce servisem. Nemusí složitě hledat informace a obvolávat servis, všechny údaje pošle vzdálené podpoře, spojí se s operátory nebo zvládne problém vyřešit sám a zjistit dostupnost náhradních dílů.


Technologie AR mají ve firmách široké spektrum využití, napomáhají automatizaci a digitalizaci, tím vedou k úsporám času i financí a zefektivnění práce. S orientací na poli nových technologií, přípravou firmy na implementaci rozšířené reality, s hledáním konkrétních nástrojů i možností financování pomáhá Immersive Technologies.

 

Za článek děkujeme společnosti 

Přeji Vám úspěšný pracovní den plný správných rozhodnutí 🍀.

Ing. Ivana Domaníková zástupce GŘ

projektová manažerka: Rok nových technologií 2022; Export

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Mob.: +420 736 273 881

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page